Czy krzyżowców można porównać do terrorystów z Państwa Islamskiego? Czy wielki mistyk Mistrz Eckhart odradzał chodzenie do kościoła? Dlaczego król Francji postanowił zniszczyć zakon templariuszy? Czym była „przeklęta trójca" i jak Kościół sobie z nią poradził? Dlaczego heretykowi lepiej było wpaść w ręce inkwizycji niż świeckiego wymiaru sprawiedliwości? Który papież śmiertelnie bał się czarów i co z tego wynikło? Czy Savonarola mógłby zostać patronem Roku Miłosierdzia?

Historia nie jest zbiorem faktów i dat. To przede wszystkim fascynująca opowieść, której nieraz blisko do kryminału. Tomasz Gałuszka OP okiem wytrawnego badacza przygląda się najtrudniejszym kartom dziejów Kościoła i podważa tradycyjne ujęcia. 

A jego opowieść wciąga bardziej niż Gra o tron.

W skrócie:

  • rozmowy na emocjonujące tematy: herezji, krucjat, inkwizycji, czarownic, dominikanów i papiestwa oraz krótkie opowieści o fascynujących i nierozwikłanych (często kryminalnych) zagadkach z przeszłości.
  • autor - Tomasz Gałuszka OP, opierając się na historycznych źródłach, obnaża mity, jakie narosły wokół wielu wydarzeń z dziejów Kościoła.,
  • skrzący się dowcipem i humorem żywy język,
  • książkę czyta się jednym tchem,
  • dla wszystkich, nie tylko dla zainteresowanych historią Kościoła i średniowieczem, ale także dla poszukiwaczy ciekawych opowieści i dobrej lektury „po godzinach”.