Kto wg zwyczaju kupuje białą szatkę do chrztu?

Kto wg zwyczaju kupuje białą szatkę do chrztu?

Chrzest jest jednym z najważniejszych sakramentów w życiu chrześcijanina. Wiąże się z tym wiele tradycji i symboli. Jednym z nich jest biała szatka oraz świeca, które to rzeczy według tradycji zakupują rodzice chrzestni.

Biała szatka jako symbol niewinności

Białą szatkę zakłada się na chrzcie św. osobie, która jest chrzczona. Trzeba zaznaczyć, iż przyjęło się, że chrzest w kościele katolickim udzielany jest malutkim dzieciom ewentualnie kilkulatkom. Niemniej jednak osoba dorosła również może otrzymać ten sakrament. Założenie szatki jest symbolem pozbycia się grzechu pierworodnego oraz oznacza niewinność i czystość. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór jednak przede wszystkim musi być biała, skromna i ładna. Może być wykończoną koronką, czy haftem w kolorze złoty, srebrnym lub innym delikatnym kolorze. Niektórzy decydują się na wyhaftowanie imienia dziecka oraz daty uroczystości. Księgarnia „U Jezuitów” oferuje szeroki wybór artykułów do chrztu, komunii, jak i na ślub. W sprzedaży znajdziemy książki i czasopisma religijne, kartki okolicznościowe oraz bardzo wiele pamiątek. Podczas sakramentu chrztu nałożenie białej szatki jest jednym z najważniejszych elementów ceremonii. Następuje to po obrzędzie namaszczenia krzyżem.

Kto kupuje białą szatkę?

Biała szatka ma długoletnią tradycję, była elementem obrzędu chrzcielnego. Osoby dorosłe wstępując w wiarę zakładały białe szaty, do dziś obyczaj ten pozostał. Według tradycji białą szatkę kupuje matka chrzestna natomiast świecę ojciec chrzestny. Ma ona symbolizować wstąpienie w wiarę katolicką. Zadaniem chrzestnej jest pomoc nowemu chrześcijaninowi żyć zgodnie z nauką kościoła. Podczas ceremonii chrztu matka chrzestna nakłada białą szatkę dziecku, a ksiądz wypowiada w tym czasie słowa: „Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”. Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem w życiu chrześcijanina.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl