Jaki rodzaj różańca wybrać?

Jaki rodzaj różańca wybrać?

Nazwa „różaniec” pochodzi od łacińskiego słowa rosarium, oznaczającego różany ogród. To piękna modlitwa Kościoła katolickiego, który obdarzył ją szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. Nazwę różaniec stosuje się także do samego nabożeństwa i do znanego wszystkim wisiorka – koronki – paciorków nawleczonych na sznurek, służących jako pomoc w odmawianiu tej modlitwy. Obecnie spotkać się można z różnymi formami koronki.

Formy, kształty i rodzaje różańca

Paciorki nie są elementem koniecznym do odmawiania modlitwy – najważniejsza jest jej treść i udział w niej pełnym sercem – natomiast bardzo ją ułatwiają. Różaniec zajmuje bowiem sporo czasu – składa się ze wstępu, Składu Apostolskiego, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwały Ojcu, a następnie z dziesiątek i tajemnic. W skupionym uwielbieniu i kontemplacji tajemnicy objawienia nie powinno modlącego martwić to, ile „zdrowasiek” już odmówił. Paciorki na koronce robią to za niego – i dlatego różaniec jest taki pomocny oraz warto go mieć. Istnieją różne rodzaje różańca:

  • klasyczny różaniec składa się paciorków wykonanych z drewna lub innych materiałów połączonych ze sobą łańcuszkiem;
  • obecnie równie często spotkamy się z wersją, gdzie paciorki są nie połączone, a nawleczone na sznurek;
  • koronka nie zawsze ma formę wisiorka – niektórzy noszą różaniec jako pierścionek, gdzie paciorki zamieniają się na 10 guzków i podobnie pomagają modlącemu się liczyć odmawiane części różańca;
  • może przybrać także formę bransoletki, działającej podobnie do różańcowej obrączki;
  • dostępne są wreszcie opcje zupełnie nieortodoksyjne, np. koronka różańca na plastikowej karcie podobnej do dowodu osobistego, którą można wsadzić do portfela i skorzystać z niej w razie potrzeby.

Odpowiadając na pytanie jaki rodzaj różańca wybrać, trzeba zacząć od pytania – dla kogo go wybieramy? Dziewczęta chętnie noszą różańcowe obrączki i bransoletki, podczas gdy chłopcy mogą woleć różaniec klasyczny – a jeżeli lubią gadżety, być może warto pomyśleć o karcie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl