Czym charakteryzują się komże ministranckie?

Każda diecezja, a nawet parafia kościoła katolickiego samodzielnie ustala zasady ubioru obowiązujące służę liturgiczną ołtarza. W większości polskich diecezji i parafii strojem obowiązującym ministrantów są komże, zazwyczaj łączone z pelerynkami w aktualnym kolorze liturgicznym. Aby ułatwić zakup komż odpowiednio dopasowanych do potrzeb w tym krótkim artykule omówimy X kluczowych cech komż ministranckich.

Krój komży

Krój rzymski jest zdecydowanie najpopularniejszym krojem w Polsce i w całym Kościele rzymskokatolickim. Jest to krój z prostokątnym, szerokim otworem na głowę, bez kołnierza i z kontrfałdami. Niektóre parafie preferują z komże w kroju śląskim, z kołnierzem, wiązane pod szyją i bez kontrafałd.

Materiał

Komże dostępne są w wielu materiałach. Materiał ma głównie wpływ na cenę, gniecenie się stroju oraz to jak ciepły i przewiewny on jest. Zazwyczaj do wyboru będziemy mieć:

  • gabardyna - poliestrowa tkanina, jest najpopularniejsza ze względu na niską cenę, łatwość w utrzymaniu czystości i odporność na zgniatanie. Wadą jest niski komfort cieplny.
  • bawełna lub bawełna domieszkami - opcja wypośrodkowana, zarówno cenowo, jak i pod kątem komfortu cieplnego. Najmniej odporna na zagniecenia, ale łatwa w praniu.
  • wełna lub wełna z domieszkami - najdroższa, ale z kolei najbardziej komfortowa opcja, zapobiegająca nadmiernemu poceniu się podczas upałów i chłodowi zimą. Trudniejsza w praniu, ale odporna na zagniecenia.

Koronki

Istotnym elementem komż ministranckich jest ilość i rodzaj haftowanych koronek. Istnieją komże kompletnie ich pozbawione, wykonane z prostej białej tkaniny, jak i komże składające się w przeważającej części z samych koronek. Ich większa ilość zazwyczaj podwyższa cenę komży. Z drugiej strony komże z dużą ilością koronki są często uznawane za zdecydowanie bardziej wystawne i godne. Pozwalają też na umieszczenie na komży motywów religijnych. Najpopularniejszymi w Polsce są komże z kilkoma koronkowymi elementami.

Jak widać opcji do wyboru jest sporo. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące odpowiedniego doboru komży do potrzeb i możliwości służby liturgicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl